27 Kasım 2011 Pazar

Topkapı Sarayı Harem Dairesi Gözdeler Taşlığı


Sene 1999.Topkapı sarayına çini restorasyonunda çalışmak üzere girmemden iki yıl sonra kalemişi ekibiyle ve kalemişiyle tanıştım.Asıl istediğimin de bu işi yapmak olduğunu anladım kısa bir süre sonra.Aradan geçen 12 seneyi düşününce de ne kadar doğru bir seçim yaptığımı anlıyorum.Gözdeler taşlığının saçağı Edirnekari uslubunda çalışılmış kalemişi ve altın varak süslemelerden oluşuyordu.İskelemiz yerden 8 metre yüksek ,manzaramız ise sarayburnuydu.

Saçağın süslemelerinde ki rozetler ve çiçek göbekleri orjinaline uygun olarak kabartıldı ve altın varak ile kaplandı.Saçağı boydan boya kaplayan
çitalarla çerçevelenmiş kasetler ve bordür hatayi uslubundadır.Desenler alınıp,renkler hazırlandı.Sabırla ve özenle aynı deseni yüzlerce kez silkeledik,kabarttık,renklendirdik,varakla süsledik.

Saçağın restorasyonunu tamamlayıp,bizi iki mevsim üzerinde taşıyan iskelemizden indiğimizde mutluyduk.Sonuç gerçekten muhteşemdi.Tarihe dokunmuştuk,seneler evvel kim bilir hangi ustanın fırçasından çıkmış bu saçak yeniden canlanmıştı.Ustalarımızın takdirini almıştık.
Sabır,itina,özveri,tevazu ve beceriydi kalemişi.Ve ben artık kalemişinden başka bir iş yapamayacağımı anlamıştım.Gelmiş geçmiş tüm kalemişi ustalarına saygıyla...

1 yorum:

  1. merhaba.. ben ktü iç mimarlık son sınıf öğrencisiyim.. restorasyon dersi için araştırma yapıyorum.. Topkapı sarayının restorasyonunu araştırıyorum.. restorasyonun önceki ve sonraki durumuyla ilgili planlar ve görseller konusunda bana yardımcı olabilir misiniz.. çok az zamanım kaldı.. yardımcı olursanız çok sevinirim..

    YanıtlaSil