30 Kasım 2011 Çarşamba

Topkapı Sarayı Harem Dairesi Hünkar Sofası


Sene 2000.Hünkar sofası,haremin en büyük ve en ihtişamlı kısmıdır.Süslemeleride mekanın önemini yansıtmaktadır.Barok uslubunda ki ana kubbe,rumi ve hatayi uslubunda altın varak kullanılarak işlenmiş geniş bir kemerle asma kata bağlanır.İşte bizim çalışma alanımız da bu asma katta bulunan küçük bir kubbe ve iki tonozuydu.Sofadan asma kata çıkış sedirlerin arkasında ki dolap görünümlü bir gizli merdivenle sağlanıyordu.Büyüleyici bir yapıdır Topkapı Sarayı.Özellikle de harem dairesi.Ustalarımızın da dediği gibi restorasyon için bir okuldur.İnsanın hem becerisini hem de ruhunu güçlendiren.


Asma katta ki kubbe ve tonozlar ampir barok uslubunda motiflerle süslenmişti.Bambaşka bir usluptur ve sarayda bir dönem birçok bölümde uygulanmıştır ampir barok.Desenler klasiklere oranla oldukça büyük kıvrılan yapraklardan,istiridye kabuklarından,bağlayıcı rozetlerden oluşmuştur.Amaç üç boyutlu bir görüntü yakalamak ,ışık ve gölgelerle desende kabartma hissi yaratmaktır.


Zemin rengi deseni beliginleştirici niteliktedir.Keskin renk geçişlerinden uzak durularak boyalar oldukça sulu uygulanır ve yumuşak geçişler yapılır.
Uzun tahrirler yoktur,fırçanızı resim yapar gibi kullanırsınız ampir barokta.O zaman çok zor gelmişti bana ama şimdi en sevdiğim usluplardandır.


2000 yılının iki mevsimi boyunca süren restorasyon çalışması tabii ki sadece kalemişi uygulamasından ibaret değildi.Öncesinde yapılan araştırma raspası ve sağlamlaştırma çalışmalarının ardından başlıyordu kalemişi.
Asıl bu ön aşamalardır en meşakkatli ve önemli olan kalemişi restorasyonunda.Temelini iyi hazırlamazsanız üzerine yaptığınız işe haksızlık etmiş olursunuz.Bilgilerini paylaşmaktan sakınmayan ve zemini hakkıyla hazırlayan tüm kalemişi ustalarına saygıyla...

1 yorum:

  1. merhaba.. ben ktü iç mimarlık son sınıf öğrencisiyim.. restorasyon dersi için araştırma yapıyorum.. Topkapı sarayının restorasyonunu araştırıyorum.. restorasyonun önceki ve sonraki durumuyla ilgili planlar ve görseller konusunda bana yardımcı olabilir misiniz.. çok az zamanım kaldı.. yardımcı olursanız çok sevinirim..

    YanıtlaSil